Co nas cieszy w życiu?

Emerytura to dla wielu pracujących osób obiekt westchnień i marzeń. Zmęczeni codzienną pracą i obowiązkami często nie możemy się doczekać tego momentu. Gdy jednak przechodzimy na emeryturę dla wielu osób rozpoczyna się smutny okres. Niby wolnego czasu jest więcej ale wszystko dzieje się nie tak jak wyglądało to w wyobraźni. Nie jest łatwo odnaleźć się w jesieni życia.

Starsi ludzie w Polsce

Starość w Polsce kojarzy nam się ze smutkiem, samotnością, brakiem pieniędzy i chorobami. Tymczasem ostatni okres życia wcale nie musi tak wyglądać. Wiele zależy od naszego nastawienia. Trzeba starać się znaleźć plusy jakie niesie ze sobą czas bycia seniorem. W tym wieku zwykle możemy przyznać, że osiągnęliśmy to co w życiu najważniejsze: mamy udane małżeństwo, samodzielne dzieci i kochane wnuki.

Warto też cieszyć się z tego, że nie musimy już pracować, wstawać rano, stresować się i ciągle za czymś gonić. Jeśli emerytura jest niska to również nie należy się tym zbytnio przejmować bo i potrzeby są dużo mniejsze. Mniej jemy, rzadziej potrzebujemy zmieniać garderobę, nie musimy przeprowadzać kosztownych remontów bo nie wybiegamy już z planami tak daleko.

Wypoczęty emeryt

Jako emeryci powinniśmy za to dużo wypoczywać i udzielać się towarzysko. Jest to doskonały czas na lektury, hobby i wyjazdy turystyczne. Nie należy narzucać się swoim dorosłym dzieciom bo one żyją własnym życiem i kosztują samodzielności. W tym wieku najlepiej spędzać czas z innymi seniorami, których można poznać na przykład na uniwersytecie trzeciego wieku.