W dzisiejszych czasach niezwykle popularny stał się import towarów z Chin do Polski. Importują nie tylko osoby prywatne, ale także mniejsze i większe firmy. Ale czy ktoś zastanawiał się kiedyś czy to w ogóle proste zajęcie i jaki jest poziom ryzyka?

Produkty europejskie i ich kontrola

Przecież bardzo często zdarza się, że zamówiony przez nas towar jest niezgodny z opisem, dociera do nas uszkodzony, bądź nie dociera wcale. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak wygląda kontrola jakości w Chinach. U europejskich producentów każdy produkt, który trafia do sprzedaży musi spełniać określone normy i wymogi unijne. Dlatego jest on badany i testowany na różne sposoby.

Chodzi tu nie tylko o sprawdzenie jego jakości, ale także stwierdzenie, czy nie jest on szkodliwy dla ludzi, dla otoczenia, czy nie zawiera zakazanych, szkodliwych substancji i tak dalej. W państwach Unii Europejskiej kładzie się na to ogromny nacisk i wszelkie normy są bezwzględnie egzekwowane.

Kontrola jakości w Chinach

Jak sytuacja ta przedstawia się na Dalekim Wschodzie, jak wygląda kontrola jakości w Chinach i czy w ogóle taki proces jest tam przeprowadzany? Teoretycznie rzecz ujmując jeśli dany towar trafia na europejskie rynki to musi spełniać wymogi prawa europejskiego.

Dlatego też towary na opakowaniach mają zapis o spełnianiu wszystkich norm. Ale czy tak jest rzeczywiście, tego tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić bez wykonania badań i testów. Kto jednak będzie badał produkty które już zakupił i za które zapłacił. Jeśli jeszcze wyda pieniądze na ich testowanie to może okazać się, że ich sprzedaż będzie nieopłacalna.

Import towarów z Chin do Polski – o czy pamiętać?

Dlatego też przed zakupem partii jakiegoś towaru warto dokładnie sprawdzić, czy jego kontrola jakości w Chinach była rzeczywiście przeprowadzona. Na rynku działa gro firm, które się w tym temacie specjalizują. Dla takich podmiotów import towarów z Chin do Polski to chleb powszedni. Mają one duże doświadczenie w tej dziedzinie i z pewnością chętnie nam pomogą.

Czasem nawet po wysłaniu kilku maili są w stanie potwierdzić bądź podważyć wiarygodność naszego chińskiego kontrahenta. Czasem warto wydać mniejsza kwotę przed zakupem, ale mieć pewność, że zakupiony potem towar będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Czy warto zlecić import z Chin zewnętrznej firmie?

Decydując się na samodzielny import z Chin warto pamiętać, iż nie jest to prosty proces. Należy się liczyć z dość wysokim poziomem ryzyka, czy chociażby z szeregiem formalności, jak na przykład: podatek vat, odprawa celna, musimy orientować się czy jest konieczne złożenie deklaracji vat ue, jakie jeszcze są wymagania urzędu celno skarbowego przy imporcie towarów spoza ue i jakich jeszcze należności celnych się od nas oczekuje. Dla laików z pewnością nie będzie łatwe ogarnięcie tego wszystkiego.

Dlatego czasem warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy.

Z załatwieniem odprawy celnej można zgłosić się do agencji celnej, jednak pozostają inne formalności zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium unii europejskiej oraz terytorium państwa do którego towar jest sprowadzany.

Tego typu firmy doradcze wiedzą kiedy jest konieczność dokonania odprawy celnej i złożenia odpowiedniego dokumentu celnego, zapłacenia podatku vat od importu, a kiedy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Pomogą też w innych formalnościach z tytułu importu towarów.

W celu uzyskania szczegółowych informacji związanych z importem towarów polecamy kontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami opisywanych firm. Można to zrobić telefonicznie lub napisać na podany adres e mail.

Warto zlecić import z Chin towarów najwyższej jakości i pochodzących od rzetelnych producentów. Aby to zrobić potrzebne jest doświadczenia, które posiadają pośrednicy.  Należy się więc zastanowić, czy nie skorzystać z pomocy profesjonalistów i nie zlecić im sprowadzenia towarów z Chin.

Więcej informacji na: https://izntrade.com/import-towarow-z-chin-do-polski/