Obecnie coraz częściej na rynku znaleźć można nie tylko odkurzacze workowe, ale także produkty takie jak odkurzacz wodny z separatorem oraz odkurzacze bezworkowe. Jeśli chodzi o odkurzacze wodne, to są one w swojej konstrukcji dość podobne do odkurzaczy, które nie posiadają worka.

Zasada działania odkurzaczy z separatorem

Zasada działania takiego rodzaju odkurzacza jest bardzo prosta. Powietrze wraz z zanieczyszczeniami przedostaje się przez specjalny pojemnik z wodą, w którym zostają zachowane wszelkie nieczystości. Sprawia to, że wychodzące z odkurzacza powietrze jest czyste. Oczywiście nie jest to zasługa, tylko i wyłącznie filtra wodnego, ale także szeregu innych filtrów, które są wbudowane w odkurzacz.

Tym, co jest znacznym plusem, jeśli chodzi o odkurzacz wodny z separatorem  (zobacz) to to, że wydostające się z niego powietrze jest wilgotne. Powoduje to, że pomieszczenie po odkurzaniu jest bardziej świeże i przyjemniej się w nim przebywa. Woda jest doskonałym filtrem i dlatego też doskonale przechwytuje nawet najdrobniejsze fragmenty kurzu.

Trzeba pamiętać, że wodę z pojemnika po odkurzaniu należy wymienić, co może być troszkę problematyczne, jednak dzięki temu za każdym razem przy odkurzaniu mamy świeży filtr. W przypadku klasycznych odkurzaczy filtr jest czysty tylko i wyłącznie na początku działania, natomiast później z każdym kolejnym zastosowaniem jest z nim coraz gorzej.

Pranie dywanów odkurzaczem wodnym

Dodatkową zaletą, jaką mają odkurzacze wodne jest to, że całkiem spora ilość modeli posiada możliwość prania tapicerki i dywanów, co ułatwia utrzymanie czystości w każdym domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie modele posiadają taką funkcjonalność, w związku z tym, jeżeli jest ona istotna, warto zapytać najpierw sprzedawcy czy wybrany model to potrafi.

Podsumowując odkurzacz wodny z separatorem to doskonały wybór, ponieważ pozwala na utrzymanie lepszej czystości w mieszkaniu, jednak trzeba pamiętać o jego wadach, czyli konieczności każdorazowego wymieniania wody po odkurzaniu. Jeśli ta kwestia jest akceptowalna to wybór odkurzacza wodnego będzie doskonałym pomysłem.