W zależności od usytuowania, apartament definiowany jest na dwa sposoby. Rozróżnienie to jest istotne dla dostrzeżenia przez osobę szukającą takiego lokum. Warto o tym pamiętać wpisując w wyszukiwarkę internetową na przykład apartamenty Wrocław wynajem. Rzecz jasna w sytuacja ta dotyczy także każdego innego miasta.

Apartamenty mogą być przeznaczone zarówno dla jednej, jak i dla większej ilości osób. W hotelowych rozumieniu apartamenty często są dedykowane pojedynczym gościom. Deweloperzy i właściciele mieszkań nazywają nimi jednak także lokale odpowiednie do nieco większej ilości osób, gdyż składają się one z kilku pokojów, lub otwartej, lecz większej przestrzeni. Takie lokum będzie więc dobre dla pary czy rodziny.

Apartamenty w miejscowości Wrocław występują w obu rodzajach, dostępne są więc zarówno dla osób, które interesuje wynajem w pojedynkę, jak i poszukujących miejsca nie tylko dla siebie, lecz również dla bliskich. Łatwo je znaleźć i porównać także gościom zza granicy, posługującym się językiem innym niż polski. Wszystko dlatego, że w innych językach określenie tego miejsca brzmi podobnie. Samo jego pochodzenie wywodzi się z języka francuskiego, tj. ze słowa appartament. W zestawieniu z językiem polskim, różni się więc tylko jedną literą – w języku francuskim są to dwie litery p obok siebie, a u nas jedna. Bardzo podobnie słowo to funkcjonuje znaczeniowo w języku włoskim. Tam jest to appartare, które oznacza oddzielić, a więc także nakreśla kontekst.