Nieocieplone ściany zewnętrzne budynku generują duże straty ciepła, co znacznie zwiększa zapotrzebowanie na energię potrzebną do ocieplenia domu. Wraz ze wzrostem zużycia energii rosną również opłaty za ogrzewanie. Aby uniknąć wysokich rachunków należy zrobić wszystko, aby ciepło nie wydostało  się z budynku. Odpowiednia izolacja domu zapewni nam komfort cieplny, zapobiegając niepotrzebnej utracie energii. Przygotowując się do ocieplenia domu należy wybrać odpowiedni do tego materiał. Najczęściej jest w tym celu używany styropian.

Styropian, czy styrodur – czym lepiej ocieplić dom?

Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje styropianu: EPS – wersja standardowa i XPS – tzw. styrodur. Oba te materiały są do siebie bardzo podobne. Różnią się jednak sposobem produkcji i przede wszystkim przeznaczeniem. Styropian jest bardzo uniwersalnym materiałem używanym najczęściej do izolacji ścian zewnętrznych budynku, podłóg oraz stropodachów.

Przy izolacji podłóg należy zwrócić szczególną uwagę na odporność materiału na ściskanie i inne urazy mechaniczne. Jednakże wysoka porowatość tego materiału powoduje, iż nie sprawdzi się on w miejscach, gdzie będzie stale narażony na wilgoć i działanie innych czynników atmosferycznych. Dlatego właśnie styropian nie jest polecany do ocieplenia m.in. fundamentów budynku. Styropian ma również ograniczoną paroprzepuszczalność, dzięki czemu możemy go stosować pod każdym rodzajem tynku.

Styrodur natomiast charakteryzuje się bardzo niską porowatością, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Gładka powierzchnia styroduru zapewnia mu dodatkowe walory estetyczne oraz znacznie ułatwia wkomponowanie go w otoczenie. Zarówno jego wysokie parametry izolacyjne, jak i duża wytrzymałość na wilgoć i nacisk sprawiają, iż z powodzeniem jest wykorzystywany do izolacji fundamentów budynku, piwnic oraz parkingów.

Dlatego właśnie przed wyborem materiału przeznaczonego do izolacji naszego budynku, musimy zadać sobie pytanie, którą jego część chcemy ocieplić. Izolacja budynku nie jest często wykonywanym zabiegiem, przez co musimy mieć świadomość, że decyzja podjęta przez nas w trakcie budowy/remontu domu będzie decydować o kosztach jego utrzymania.

Styropian, styrodur i inne materiały do ocieplenia budynku znajdziesz na: www.ekodomdg.sklep.pl/produkty/systemy-docieplen-elewacji/styropian-i-styrodur,2,5696