Zła forma porozumiewania się jest przyczyną wielu konfliktów. Szacuje się, że w wielu domach dochodzi do około 40 konfliktów dziennie. Nie, nie jest to wielką regułą. Jednak w dużej mierze tak jest. Nie sztuką jest pokłócić się. Dzisiaj każdy to umie. Sztuką jest pogodzić się i nadal żyć ze sobą w zgodzie. Uczmy się porozumiewać w prawidłowy sposób, aby każdy mógł żyć w zgodzie każdego dnia.

NVC, czyli umiejętność porozumienia się

Czy ktoś słyszał o czymś takim jak Nonviolent Communication. Mało kto słyszał o czymś takim, że istnieje coś takiego jak Porozumienie bez Przemocy. Przecież przemoc kojarzy nam się z jakimiś urazami. Chęcią zrobienia komuś krzywdy. Nikt jednak nie pomyślałby, że kłótnia to przemoc, ale słowna.

Tak jest właśnie. Koniecznie należy zdać sobie z tego sprawę, ponieważ często robimy komuś krzywdę swoimi słowami. Nie chcemy tego zrobić, ale jak to się mówi? Tak jakoś samo wyszło? No właśnie. Może więc warto zainteresować się tym co Marshall Rosenberg miał do powiedzenia w zakresie porozumienia, gdzie nie ma mowy o czymś takim jak przemoc.

Czas na to, aby zachowywać się rozsądnie, roztropnie. I to w komunikacji z najróżniejszymi osobami. Nie tylko jeżeli chodzi o partnera, ale także dzieci, naszych podwładnych – wszędzie tam, gdzie na co dzień komunikujemy się z innymi osobami.

Komunikacja w konflikcie i jej rola

Emocje potrafią przejąć władanie nad naszym ciałem. Często bywa tak, że pod wpływem silnych emocji robimy coś, czego w normalnej sytuacji na pewno byśmy nie zrobili. Kto zna taką sytuację? Kto mógłby co nieco o niej opowiedzieć? Każdy! Nie ma człowieka idealnego!

Należy zdać sobie z tego sprawę. Komunikacja w konflikcie (https://aleksandramroczko.pl/komunikacja-w-konflikcie/) nie jest czymś łatwym. Należy jednak opanować pewne umiejętności, dzięki czemu z każdej sytuacji uda się wyjść z twarzą. To naprawdę nie jest nic ciężkiego. Może więc warto pomyśleć o takim szkoleniu? Nie, nie tylko jeżeli chodzi o postępowanie w biznesie, ale również w życiu codziennym.

Może się okazać, że szkolenie NVC przyniesie wiele korzystnych zmian w życiu, dzięki czemu wszystkie relacje z ludźmi na pewno znacząco ulegną poprawie.