Styl boho cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma się więc co dziwić temu, że wiele osób decyduje się na zaaranżowanie salonu boho. Zanim jednak przystąpimy do tego niełatwego zadania, warto byłoby zastanowić się nad tym, czym wspomniany styl w ogóle jest. Dobrze byłoby także dowiedzieć się, jakiego rodzaju meble i akcesoria zasługują na szczególne wykorzystanie w salonie boho. Nie należy zapominać o tym, że salon powinien być zarówno funkcjonalny, jak i atrakcyjny pod względem wizualnym.

Styl boho – co warto o nim wiedzieć? Jak urządzić salon w stylu boho?

Jak już zaznaczono wyżej, styl boho cieszy się coraz większym zainteresowaniem (tutja dużo artykułów o aranżacji salonu). Nie ma się temu co dziwić, bo łączy on w sobie motywy etniczne, jak również hipisowskie. Będzie idealny także dla miłośników natury. Wnętrza urządzone w stylu boho są kojarzone zazwyczaj z ciepłem, radością, ale również z pewną aurą tajemniczości.

Salon urządzony w stylu boho charakteryzuje się zazwyczaj jasnymi barwami, dzięki którym pomieszczenie wygląda na przestronne. Nie trzeba jednak obawiać się nudy. Salon boho wypełniony jest bowiem intrygującymi dodatkami, które dodają mu charakteru.

szary salon w stylu boho

Na jakie meble należy postawić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, na jakie meble warto postawić w salonie boho. Na pewno nie powinny być one ciężkie i toporne. Dla stylu boho charakterystyczne są bowiem delikatność oraz lekkość. Takie wrażenie powinny sprawiać także nasze meble. Można będzie więc oprzeć się na stylistyce nawiązującej do lat 60 ubiegłego stulecia. Idealnie sprawdzi się na przykład stolik z długimi, wąskimi nóżkami. Styl boho nawiązuje dość mocno do stylu rustykalnego. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że style te wzajemnie się przenikają.

Warto byłoby więc zastanowić się nad kupnem mebli wykonanych z lekkiego drewna (tutaj dużo propozycji z kategorii meble do salonu). Świetnym wyborem mogą okazać się plecione krzesła, które ozdobimy miękkimi poduszkami. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli z naszego salonu można wyjść na taras. Jeżeli chodzi o kolor, dobrym pomysłem będą te jasne. Nie oznacza to jednak, że musimy trzymać się jednej barwy.

Pastelowe odcienie mogą przecież wzajemnie się przenikać. Jeżeli decydujemy się na kanapę, postarajmy się o to, aby także posiadała cienkie nóżki. Powinna być wygodna i miękka. Mogą zdobić ją etniczne wzory. Warto mieć jednak na uwadze to, iż wzorzysta kanapa będzie chciała grać przysłowiowe pierwsze skrzypce w danym pomieszczeniu.

Bez jakich dodatków nie może obejść się salon boho?

W salonie urządzonym w stylu boho na pewno nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych. Mowa tu chociażby o różnego rodzaj malowidłach. Eksperymentujmy z nimi do woli. Obrazy mogą być krzykliwe i wielobarwne. Dobrze byłoby jednak, gdyby to co przedstawiają, nawiązywało w jakimś stopniu do stylu boho. Wydaje się więc, że całkiem trafionym wyborem będzie zakup malowideł przedstawiających rośliny, zwierzęta bądź owoce.

Możemy postawić także na plakaty, które będzie można zmieniać tak często, jak tylko będziemy chcieli. Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia salonu w stylu boho są poduszki. Jak już zaznaczono wyżej, można umieścić je na plecionych krzesłach. Na tym jednak nie koniec. Poduszki w poszewkach w etniczne wzory można śmiało ułożyć na kanapie. Nie zapominajmy również o kwiatach. Żywe rośliny wspaniale ożywiają każde wnętrze. Na pewno nie może ich więc zabraknąć w salonie urządzonym w stylu boho. Tak naprawdę, możemy postawić na dowolną roślinę doniczkową.

Weźmy jednak pod uwagę to, że niektóre kwiaty wymagają więcej naturalnego światła słonecznego niż inne. Można postawić chociażby na efektowną monsterę. Toleruje ona zarówno słoneczne, jak i cieniste miejsca. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jeśli będzie ona stała w cieniu, jej liście będą piękniejsze. Do rozważenia jest również kupno draceny. Warto dbać jednak o regularne jej przesadzanie. Jeśli będzie długo rosła w niewielkiej doniczce, nie osiągnie pożądanej przez nas wysokości.

Wiosną oraz latem, warto byłoby zatroszczyć się o to, aby na naszym stole znajdował się bukiet świeżych kwiatów, najlepiej polnych. Dzięki temu, nasz salon będzie prezentował się jeszcze atrakcyjniej pod względem wizualnym. Bukiet możemy regularnie wymieniać, bo polne kwiaty przecież nic nas nie kosztują.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Wiele osób marzy o tym, aby urządzić swój salon w stylu boho. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak takie pomieszczenie zaaranżować. Wskazówki znajdujące się na różnego rodzaju blogach o tematyce wnętrzarskiej nie dla każdego są wystarczające. Jeśli więc czujemy, że samodzielne zaprojektowanie salonu boho nas przerasta, skorzystajmy z porady profesjonalisty. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby starannie wybrać dekoratora wnętrz. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych fachowców. Im więcej tych pozytywnych, tym rzecz jasna lepiej.

Pamiętajmy jednak o tym, aby poinformować dekoratora o naszych oczekiwaniach. Dzięki temu, na pewno uda się osiągnąć efekt, który sobie wymarzyliśmy. Możliwe jednak, że trzeba będzie dokonać pewnych poprawek. Jeżeli zależy nam na znalezieniu oferty atrakcyjnej pod względem cenowym oraz jakościowym, musimy mieć na uwadze przejrzenie co najmniej kilku z nich. Na stronach internetowych poszczególnych dekoratorów znajdziemy wszelkie niezbędne nam informacje dotyczące świadczonych przez nich usług. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najważniejsza powinna być dla nas jakość usługi.