A miało być tak pięknie. Miało być jak w bajce o księżniczce i pięknym królewiczu. Zamiast tego jest tylko potwór i czarownica. To, czy małżeństwo będzie bajkowe czy nie zależy od nas samych. Przede wszystkim od dobrego wglądu w samych siebie osobno i potem wglądu w parę, którą stanowimy. Tak często kryzys w małżeństwie bierze się z prostego faktu braku uważności zarówno na siebie, jak i współmałżonka.

Czym jest kryzys?

Zanim przeniesiemy się w sferę kryzysów w małżeństwie, warto postawić sobie pytanie, czym jest kryzys. To sytuacja, która stawia nas w punkcie zwrotnym, wymaga od nas decyzji, na której podjęcie mamy zazwyczaj mało czasu. Staje się więc zatem wyzwaniem przed którym przyszło nam stanąć, z którym mamy się zmierzyć.

To coś, co bardzo nas urealnia. Stawia w tu i teraz, wyrzucając na orbitę teraźniejszości. Jest więc dobry i potrzebny, bo pozwala się zatrzymać i spojrzeć na to, co właśnie się wydarza. Stwarza nam możliwość do zrobienia czegoś nowego, odkrycia czegoś, do rozwoju po prostu. Pozwala na wprowadzenie ważnych zmian w naszym życiu.

Kryzys w małżeństwie

Jest sytuacją, która przychodzi, by nam pomóc. Owszem bywa niekiedy niezwykle bolesny, głównie dla tego, że nie chcemy odejść od naszych schematów, przyzwyczajeń, wygody. Małżeństwo, jak i każdą inną relację, tworzą ludzie. Para ludzi z różnych środowisk, z różnymi sposobami postrzegania rzeczywistości i reagowania na nią. Ta para ludzi, stając się małżeństwem ma do przejścia drogę usłaną nie tylko różami, ale i kolcami.

Kryzys w małżeństwie pomaga ustalić np. priorytety zarówno osobiste, jak i wspólne. Pozwalają na dokonanie wglądu w to, co jest. Pokazują, że jest coś, co trzeba zmienić, by żyło się lepiej. Ponieważ dzieją się w małżeństwie, oznacza to, że oboje małżonków ma wziąć udział w naprawie sytuacji. Bez dialogu nie będzie możliwa żadna poprawa, bo nie zobaczymy prawdziwego powodu kryzysu.

A może by tak zagrać w grę?

Jest taka gra stworzona dla par, która okazuje się pomocna w stawianiu czoła sytuacjom kryzysowym. Nosi ona nazwę Pudełko dla Par. Ta gra dla par w inteligentny sposób wprowadza graczy w codzienność poprzez, m.in. 30 kart z zadaniami do wykonania. Dzięki temu, przez małe rzeczy wykonywane każdego dnia, można dokonać wielkich zmian. Przyjemność, zabawa, rozwój to gwarancja zauważalnych efektów już od pierwszego dnia.