Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Jest nie tylko miejscem, w którym odbywają się rodzinne spotkania, ale również przestrzenią bardziej przypadkowych konfrontacji z gośćmi. Musi wyglądać atrakcyjnie, a funkcja ozdobna nie powinna być wcale jedyną, jaką ma spełniać.

Co będziemy robić w salonie?

Jeśli aranżacja salonu ma być satysfakcjonująca, nie należy wcale rozpoczynać jej w sklepie z meblami. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się postawienie sobie najpierw kilku pytań i poszukanie na nie odpowiedzi. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, co będziemy robić w salonie.

Pomieszczenie to można znaleźć w każdym domu, nie w każdym jednak pełni ono takie same funkcje. Inaczej urządza się salon, który jest przede wszystkim miejscem spotkań, inaczej zaś taki, w którym planujemy również jeść posiłki a nawet nocować odwiedzających nas gości. Salon często łączy się z jadalnią, jeśli zaś mamy do czynienia z niewielkim mieszkaniem, coraz częściej konieczne staje się również wyznaczenie w nim części gabinetowej.

Osoby zawodowo zajmujące się aranżacją salonu zwykle powtarzają, że nie ma mowy o takich ograniczeniach, których nie bylibyśmy w stanie pokonać. Jeśli jednak w porę nie zdefiniujemy naszych potrzeb, może się okazać, że część naszych zakupów będzie nietrafionych.

Wpływ kształtu salonu na jego aranżację

Gdy już wiemy, jakie są nasze oczekiwania względem tego pomieszczenia, możemy przyjrzeć się mu uważnie. Rozmiar salonu ma duże znaczenie podczas zakupu kolejnych elementów składających się na jego wyposażenie.

Co ważne, liczy się nie tylko jego metraż, ale również wysokość oraz obecność różnego rodzaju wnęk i skosów. Te ostatnie mogą być zresztą szczególnie problematyczne sprawiając, że to, co na planach wygląda bardzo dobrze, w rzeczywistości nie prezentuje się aż tak ciekawie.

Warto też zwrócić uwagę na to, że wielkość salonu ma wpływ na pewne rozwiązania aranżacyjne. Niewielki salon zwykle utrzymuje się w jasnej tonacji, aby go optycznie powiększyć, a pomieszczenie bardzo wysokie obniża się wizualnie odpowiednio manewrując kolorystyką ścian i sufitu.

Czas na meble

Wybór kanapy, szafki pod telewizor, stołu lub regału na książki to z pewnością jedna z najprzyjemniejszych czynności, z jakich składa się aranżacja salonu. Okazuje się jednak, że również na tym etapie wskazana jest pewna ostrożność. Jeszcze przed dokonaniem pierwszego zakupu dobrze jest więc określić, w jakim stylu ma być utrzymane pomieszczenie.

Możliwości jest wiele i tylko od nas zależy to, czy postawimy na modne ostatnio elementy marynistyczne, nieśmiertelny styl prowansalski, czy też na minimalizm i pewną surowość. Każdy styl posiada jednak pewne wytyczne i dobrze jest mieć świadomość ich istnienia.

Źródło: https://deko-rady.pl/aranzacja-salonu